تبلیغات
ام نویس رسانه محتوا و مطالب فارسی آنلاین


سالانه حدود 3/1 میلیارد كیلوگرم پر جوجه در آمریكا چیده می‌شود و اكثر آنها به شكل آشغال و مواد زائد از بین می‌رود. اكنون روش جدیدی ابداع شده كه این پرهای زائد را طی فرآیندی به پلاستیك‌های بی‌ضرر برای محیط‌زیست تبدیل می‌كنند.

پرها بیشتر از كراتین ساخته شده‌اند. پروتئینی كه عامل استحكام پشم، مو، ناخن، انگشت و سم جانوران است. بنابراین می‌توان گفت كه مواد مفیدی می‌توانند باشند. تلاش‌های قبلی برای تولید پلاستیك از پر منتج به تولید پلاستیك‌هایی شده بود كه غیرمقاوم و كاملا ضدآب نبودند.
برای ساختن پلاستیك‌های جدید محققان با پرهای جوجه و بوقلمون كار را آغاز كردند كه كاملا تمیز شده و به شكل پودر مرغوب درآمده بود. به این پودر تركیبات شیمیایی افزوده شد تا مولكول‌های كراتین به یكدیگر چسبیده و زنجیره‌ای دراز شكل گیرد كه به این فرآیند پلیمریزاسیون گویند. چگونگی انجام این كار توسط متخصصان در كنفرانس انجمن شیمی آمریكا در آناهیم كالیفرنیا تشریح شد.
پلاستیك ساخته شده از پر قوی‌تر و مستحكم‌تر از مواد مشابهی بود كه توسط نشاسته یا پروتئین‌های سبوس تولید شده بود و روی آب شناور می‌ماند. انجام فرآیند تولید به وسیله دمای بالا امكان هر گونه آلودگی محصول تولید شده مانند آلوده بودن به ویروس آنفلوآنزای پرندگان را از بین می‌برد. مواد تولید شده جدید یك نوع ترموپلاستیك بوده كه می‌توان با حرارت‌دادن و ذوب‌‌كردن آنها محصولات متفاوتی تولید كرد.
برخلاف اكثر ترموپلاستیك‌ها كه از مشتقات نفتی تولید می‌شوند در پلاستیك‌های تولید شده از پر جوجه هیچ نوع سوخت فسیلی استفاده نشده است. این پلاستیك‌ها می‌تواند برای تولید محصولات مختلفی مانند فنجان و بشقاب تا اسباب و اثاثیه منزل به كار رود.
امروزه مواد زائد زیادی در گرداگرد جهان و زیر اقیانوس شناور بوده كه تجزیه‌پذیری آنها در چرخه طبیعت بسیار كند و در بعضی موارد ناممكن است. اگرچه پرها به عنوان مواد سختی شناخته می‌شوند، اما از آنجا كه تاكنون در كاوش‌های باستان‌شناسی هیچ مكانی برای انبار پرهای پرندگان یافت‌نشده می‌توان فهمید كه پرها در طی زمان تجزیه شده‌اند.
سودمندی و مفید بودن هر نوع پلیمر مانند پلاستیك‌های تولید شده از پر پرندگان به هزینه و قابلیت تغییرپذیری محصول نهایی بستگی دارد.
همچنان‌كه نگرانی‌ها در مورد محیط زیست و كمبود مواد خام روبه افزایش گذاشته تفكرات خلاقانه و ابداع روش‌های جدید در مورد تولید محصول از مواد زائد و آشغال اهمیت بیشتری یافته است. اگرچه هنوز كار بیشتری برای رساندن پلاستیك تولید شده به مقیاس تجاری لازم است، اما بزودی پرهای پرندگان از قفس به سمت تولید محصولات به حركت در خواهند آمد.

منبع: abc news

نظرات () نویسنده: morteza m یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 - 20:03

آخرین مطالب

» اس ام اس های عاشقانه ( یکشنبه 4 مهر 1395 )
» جملات زیبا و خواندنی EN&FA ( یکشنبه 28 مهر 1392 )
» اس ام اس خنده دار و جوک ... ( چهارشنبه 20 شهریور 1392 )
» پیامک های تبریک عید غدیر خم ( پنجشنبه 11 آبان 1391 )
» راهنمای سرویس انتقال اعتبار ویژه مشترکین دائمی همراه اول ( دوشنبه 10 مهر 1391 )
» تصاویری دیدنی از گل ها ( شنبه 8 مهر 1391 )
» آیـا اینها را میـدانستیـد؟! ( چهارشنبه 11 مرداد 1391 )
» کدهای آهنگ پیشواز ایرانسل ( سه شنبه 13 تیر 1391 )
 
ADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما